Opel Vivaro — wymiary, silniki, ceny

Od wielu lat bardzo ważną część oferty Opla stanowi gama pojazdów dostawczych. Jednym z fundamentów niemieckiej marki na rynku pojazdów użytkowych jest Opel Vivaro, który przez Niemców oferowany jest od 2001 roku, a w tym czasie doczekał się trzech generacji i był produkowany we współpracy z różnymi francuskimi markami. Oto wszystko, co warto wiedzieć na temat Opla Vivaro.

Opel Vivaro — historia modelu

Powstanie Opla Vivaro to efekt współpracy na linii Renault-General Motors, gdyż w tamtych czasach niemiecka marka należała jeszcze do tego amerykańskiego koncernu. Renault szukało bowiem w latach 90. XX wieku partnera do zbudowania aut dostawczych, który pozwoliłby na obniżenie kosztów tej operacji, dzięki czemu możliwe było zmaksymalizowanie zysków z ich produkcji oraz sprzedaży. Tak właśnie powstawały dwa dostawczaki, Opel Vivaro, a także Opel Movano. Vivaro to ta mniejsza konstrukcja, która zadebiutowała w 2001 roku jako bliźniak Renault Trafic. W ramach porozumienia pomiędzy Renualt i General Motors produkcją aut z segmentu D zajął się Opel, a dokładniej Vauxhall, gdyż były one konstruowane w brytyjskiej fabryce w Luton.

Debiut rynkowy Opla Vivaro oraz Renault Trafic, w wypadku którego była to druga generacja, okazał się naprawdę udany. Te dostawczaki zostały nawet docenione przez ekspertów w plebiscycie Van of the Year, w którym zwyciężył, pokonując Opla Combo II, a także Forda Transita VI Durashift. Bardzo szybko Opel Vivaro doczekał się też kolejnego bliźniaka, a dokładniej modelu Nissan Primastar.

W 2006 roku Opel i Renault było zmuszone do faceliftingu w związku z wprowadzeniem w życie norm emisji spalin Euro 4. Z tego powodu doszło do sporej zmiany w palecie jednostek napędowych, z której zniknęły te, które nie spełniały najnowszych norm. Kolejny facelifting bliźniaczych dostawczaków miał miejsce w 2011 roku, ale dotyczył on ponownie jednostek, gdyż konieczne było usunięcie silnika 2.5 dCi, który nie spełniał najnowszych norm Euro 5.

Druga generacja Opla Vivaro zadebiutowała dopiero w 2014 roku, czyli aż 13 lat po premierze pierwszej. Na rynku pojazdów dostawczych taka praktyka jest jednak normalna, gdyż producenci skupiają się raczej na regularnym aktualizowaniu solidnych konstrukcji zamiast na tworzeniu nowych, co jest znacznie droższe i mniej opłacalne.

Opel Vivaro B był ponownie bliźniakiem Renault Trafic. Jego historia nie trwała jednak zbyt długo, gdyż już w 2018 roku ogłoszono, że zostanie wycofany z fabryk z racji na to, iż Opel został przejęty przez francuski koncern PSA, który z Renault od wielu lat zaciekle rywalizuje. Dlatego w 2019 roku pokazany został nowy Opel Vivaro C, tym razem będący bliźniakiem dla aut z koncernu PSA, czyli takich modeli jak Citroen Jumpy, Peugeot Expert, a także Toyota ProAce. Po stworzeniu koncernu Stellantis do tej rodziny dołączył jeszcze Fiat Scudo.

Opel Vivaro — wymiary

Opel Vivaro przez niemiecką markę jest oferowany w dwóch wersjach nadwoziowych. Pierwsza z nich to Long określana skrótem L, a druga to Extra Long i spotkamy ją pod skrótem XL. Wymiary wersji L to długość rzędu 4959 mm przy rozstawie osi rzędu 3275 mm. Szerokość to 2010 mm, a wysokość w zależności od wersji może sięgać od 1895 mm do 1945 mm. W wypadku wersji XL mowa tu o długości nadwozia rzędu 5309 mm. Rozstaw osi jest niezmienny. Pojemność tych aut to 5,3 metra sześciennego dla wersji L i 6,3 metra sześciennego w wypadku odmiany XL.

Opel Vivaro — silniki

Opel Vivaro ma do dyspozycji dwie jednostki napędowe. Podstawowa to silnik 1.5 Diesel. Jego moc może wynosić 102 lub 120 koni mechanicznych. Większy silnik 2.0 Diesel generuje już z kolei 144 lub 177 KM.

Opel Vivaro — ceny

Za Opla Vivaro trzeba zapłacić co najmniej 119 900 złotych netto. Dotyczy to 3-osobowego furgona z najsłabszy silnikiem. Za najlepiej wyposażone Vivaro z przestrzenią dla 6-osób i przedłużonym nadwoziem oraz topowym silnikiem zapłacimy już co najmniej 164 600 złotych. Z reguły wybór przedłużonego nadwozia to około 7 tysięcy złotych dla wersji 3-osobowej lub około 4-5 tysięcy złotych, gdy chcemy kupić furgona 6-osobowego.

Oceń!